AIA (Associazione Italiana Arbitri) – Асоциация на Италианските съдии – Регионален референтен комитет Сардиния
Асоциацията на италианските съдии е създадена на 27 август 1911 г. в Милано от Италианската федерация на футболната игра с цел стандартизиране на прилагането на футболните правила от съдии, както и обучение на нови съдии за игра, която все повече се разпространява в Италия още в края на деветнадесети век. Днес Асоциацията, съставена от около 30 000 асоциирани съдии, се занимава с управление на съдиите от всички категории, от Серия А до по-ниските категории. Регионалният референтен комитет на Сардиния има повече от 1000 асоциирани съдии и е отговорен за осигуряването на редовността на всички футболни първенства, играни в региона, вкл. минифутбол и плажен футбол. Комитетът има 9 офиса в Алгеро, Каляри, Карбония, Нуоро, Олбия, Ористано, Озиери, Сасари, Тортоли. Асоциацията в своя устав е вдъхновена от „основни и незаменими ценности като справедливост и лоялност в спорта, както и в социалния живот“.
Комитетът организира дейности за социализация на членовете всяка година, често от спортен характер, за да затвърди постиженията между членовете, като организира в продължение на няколко години „Олимпиадата на съдиите от Сардиния“, в която съдиите участват в различни спортове като футбол, баскетбол, волейбол, футзал. През последните години Регионалният комитет организира всяко лято специален турнир по минифутбол, който се нарича „Амистаде“, което на сардински диалект означава „Приятелство“.
Футболът, както всеки спорт, трябва да бъде постоянен инструмент за включване, агрегиране и споделяне и повече от всичко друго трябва да бъде отворен за всички. Без бариери.
Именно с този дух през 2016 г. се ражда „Четвърта категория“, първият национален турнир по футбол на 7 страни, запазен за футболисти от мъжки и женски пол с интелектуално-релационни увреждания и психиатрични патологии, популяризиран от Federazione Italiana Giuoco Calcio с подкрепата и убедена адхезия на всички основни компоненти на футболния свят.
Социалният проект „Четвърта категория – футбол и предизвикателства“ събира нуждите на много младежи, които изразяват желанието си да играят футбол, изживявайки страстта към топката без ограничения, но в официален контекст.
Уникалната и особена характеристика на Турнира е формулата за „осиновяване“: повечето от участващите специални отбори на играчи с увреждания всъщност са „приети“ в цяла Италия от професионални клубове от Серия А, Серия Б, Lega Pro и Националната аматьорска лига (НАЛ), които осигуряват на спортистите официални екипи, топки и други приспособления за игра на футбол, с обмен на дейности през годината между осиновяващия клуб и свързания отбор.
Това е пионерски проект в челните редици на европейската сцена, чиято основна цел е да се премахнат всички бариери, които пречат на пълната интеграция и да се осигури непрекъсната футболна практика с цел подобряване на физическия и двигателен потенциал на всеки спортист.
Спортът като елемент от развитието и социалния растеж. Футболът като най-доброто средство за социално включване и споделяне, за да се осигурят равни възможности чрез упражняване на правото на спорт и двигателна активност за всички субекти.
Община Лисабон, Португалия
Лисабон като столица на Португалия популяризира спорта и следователно подкрепя всички дейности на спортните клубове, реализирани с незаменимата работа, извършена от много доброволци.
Лисабон е и Европейска спортна столица, така че много спортни съоръжения за почти всички най-популярни спортове (от футбол до плуване, от бокс до баскетбол, от волейбол до бойни изкуства и т.н.) плюс някои писти за свободно ходене или бягане или колоездене по улиците в Лисабон са площадка за спортисти. Една от най-добрите практики на община Лисабон е признаването на безплатните спортни дейности за толкова много хора. Повече отстъпки за спортни клубове, посветени на младите хора и споразумения безплатно с клубове популяризират дейности за хора с увреждания. Спортът в Лисабон не е икономическа дейност, а истинска образователна и социална услуга, за която всички граждани, с бюджета на общината, трябва да е достъпна. Тази уникална практика ще бъде споделена с други представители на общностите в ЕС по време на събитието Аматьорски футболен турнир 2021.
Община Лисабон ще даде добър принос за проекта и ще се поучи от него, тъй като Лисабон беше определен от ACES за Европейска столица на спорта и за 2021 г. Екипът на община Лисабон ще придобие голям опит в организирането на спортни събития и ще получи помощ в рамките на Турнира за разработване на най-подходящия дизайн на проекти и организиране на мащабни спортни събития по екологичен и социално устойчив начин.
СЛОВЕНСКА УНИВЕРСИТЕТСКА СПОРТНА АСОЦИАЦИЯ
Словенската университетска спортна асоциация (СУСА) е национална спортна федерация на университетските спортни асоциации, работеща на нивото на три големи университета в Словения: Университета в Любляна, Университета в Марибор и Университета в Примоска.
СУСА е млада организация, основана през 1997 г. СУСА е член на Олимпийския комитет на Словения, на Европейската университетска спортна асоциация и на Международната университетска спортна асоциация. СУСА е член и на национални неправителствени асоциации, работещи в Словения: Словенски център за неправителствени организации и Словенска филантропия.
СУСА и нейните членове се грижат за всички извънкласни спортни дейности за студенти в Словения. СУСА организира най-вече спортни състезания за студенти на национално ниво, грижи се за участието на студенти от Словения в европейските университетски шампионати и игри и в Световните университетски първенства и Универсиади. Членовете на СУСА организират предимно спортни състезания за студенти на университетско ниво, спортни програми за развлечение и спортни курсове за студенти на университетско ниво.
СУСА има горда история на организиране на международни университетски спортни събития в Словения:
2002 г. – 2-ро европейско университетско първенство по баскетбол
2003 г. – 3-то европейско първенство по волейбол
2005 г. – 2-ро европейско университетско първенство по плажен волейбол
2006 – 16-то Световно университетско първенство по тенис на маса
2007 г. – 4-то европейско университетско първенство по футзал
2008 г. – 11-то Световно университетско първенство по футзал
2009 г. – 4-то европейско университетско първенство по хандбал
2011 г. – 2-ро европейско университетско първенство по голф
2015 г. – 13-то европейско университетско първенство по баскетбол
2017 г. – 11-то европейско университетско първенство по бадминтон
2019 г. – 12-то европейско първенство по волейбол в Брач
2019 – 1-во европейско университетско първенство по водна топка
СУСА действа и като филантропска организация – организира студенти като доброволци на големи спортни събития в Словения и помага в организирането на спортни дейности, предлагани от НПО в Словения, най-вече за социално слаби.
ЕВРОПЕЙСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО МИНИФУТБОЛ (ЕФМ)
Европейската федерация по минифутбол (ЕФМ) е ръководното тяло на минифутбола на европейско ниво, целта му е да популяризира, контролира и насочва минифутбола в Европа, като средство за принос за положителното развитие на обществото.
Федерацията е основана през 2012 г. и е регистрирана като сдружение с нестопанска цел в Прага и Будапеща. Основните основатели на ЕФМ бяха Разван Бурлеану, понастоящем президент на Румънската футболна федерация и Филип Джуда, президент на Световната федерация по минифутбол (СФМ). ЕФМ е най-добрата европейска организация, представяща спорта минифутбол. Той е част от глобалната структура по минифутбол по СФМ и служи като шапка, под която са подслонени европейските организации по минифутбол. Това се улеснява чрез начина на организиране на ЕФМ. Тя има специфична структура и е създала ефективни механизми за контрол, за да осигури непрекъснатото развитие на спорта, който представлява.
Европейска мрежа за развитие на футбола (ЕМРФ)
Европейска мрежа за развитие на футбола (ЕМРФ) е една от най-бързо развиващите се организации за развитие на общността в европейския футбол с над 100 членове от 29 европейски държави. Членовете на ЕМРФ включват; ФК Барселона, АЕК Атина, Бенфика ФК, Ювентус ФК, Шахтьор Донецк, Челси ФК, английската Висша лига и националните футболни асоциации на Исландия, Румъния и Португалия.
ЕМРФ създаде първата платформа за европейски професионални футболни клубове, лиги, ФА и свързаните с тях НПО, които да работят съвместно и да използват футбола като инструмент за социално развитие. Мрежата работи заедно за обмен на знания и най-добри практики за справяне със социални проблеми като социално включване, здравеопазване, образование, екологична устойчивост и безработица. Понастоящем ЕМРФ предоставя 19 общоевропейски програми, които се финансират от ЕС, фондация УЕФА и други организации, предоставящи средства. Тези програми са предназначени да ангажират труднодостъпни целеви групи, включително лица, търсещи убежище, и бежанци; тези с по-малко възможности; възрастни; тези с увреждания; затворници; деца в училищна възраст; и младежки работници. Феновете на футбола са в основата на ЕМРФ и неговите членове работят, докато използват специалната сила на своя клуб, за да осъществят социални промени.
ЕМРФ е съветник в областта на корпоративната социална отговорност във футбола и е много активна в популяризирането и повишаването на осведомеността относно социалното въздействие на европейския футбол. Всяка година ЕМРФ инициира #MorethanFootball Action Weeks (#Повечеотфутбол екшън седмици), където футболните клубове, лиги, FA и свързаните с тях фондации популяризират социалната сила на футбола. През 2020 г. кампанията достигна над 40 милиона души. ЕМРФ също така организира двугодишни международни конференции с над 400 експерти по корпоративна социална отговорност, които се обединяват, за да обсъдят социалната сила на футбола. ЕМРФ може да се похвали със свободно достъпна онлайн платформа за обучение, която включва ключови документи от доставените програми за членове и външни организации, за да се учат от другите и да подобрят своите практики.
Тя ще участва в Аматьорски футболен турнир 2021 с отбори от двама от нейните членове – Vitesse Betrokken – Холандия и Ferencvaros – Унгария.
Асоциация «Se Poate»
Aсоциация «Se Poate» („Възможно е“) е румънска неправителствена организация, създадена от млади хора за млади хора. Организацията събира доброволци и членове от различни части на страната, за да подкрепи развитието и насърчаването на междукултурен обмен между младежите. Помага им да контактуват с хора от всички страни, особено от Европейския съюз.
От 2015 г. Se Poate изпълнява голяма инициатива, наречена НОВИ ДЪРВЕТА ЗА НОВ ЖИВОТ. Всяка година тя засажда 10 000 дървета с помощта на голям екип от доброволци. През юли 2018 г. – октомври 2019 г. организацията участва в много голям проект, който има за цел да създаде и разработи публична политика относно неформалното зелено образование. Един от образователните инструменти са спортните и зелени игри.
Основната мисия на сдружението е да отвори нови пътища и възможности за младите хора, като винаги полага силни усилия да допринесе за изграждането и развитието на европейската идентичност и активното гражданство.
Аматьорски футболен турнир 2021 ще се възползва силно от участниците от Se Poate по отношение на обмена на добри практики и споделяне на ценности в зеления спорт и образованието.
Словашка асоциация по минифутбол
Словашката асоциация по минифутбол е спортна асоциация, създадена през 2006 г. в Братислава. Тя се счита за основен орган на минифутбола в Словакия и е се финансира с публични средства. Словашката асоциация по минифутбол е редовен член на Европейската федерация по минифутбол (ЕФМ), а също и на Световната федерация по минифутбол (ВФМ). Тя асоциира почти 8000 играчи в различни категории от U8 до играчи за възрастни.
Категории:
-U8 до U23 (18 градски лиги)
-Възрастни (22 градски лиги)
-играчи над 40 (1 градска лига)
Най-добрите отбори се класират на словашкото първенство във всички категории.
Някои от отличителните събития на слвашкия ни партньор са в категория мъже:
Niké Winter Cup:
Национална купа, за която се класират най-добрите отбори от регионалните квалификационни кръгове.
Регионалните кръгове обикновено са зимни купи на регионални лиги или есенна част на лигата, ако това не е регионална зимна купа.
Niké Winter Cup се провежда през февруари с участието на 30 най-добри отбора от Словакия. Победителят получава място за Европейската шампионска лига.
Словашко първенство:
Най-добре класираните отбори от регионалните лиги получават място в националния финал. Националният финал се провежда през юни. Победителят получава място за Европейската шампионска лига.
Лига на нациите на Nike
8 отбора от 8 различни града играят дългосрочен сезон.
Националните отбори на Словакия, както U21, така и възрастните, участват редовно в европейски и световни първенства.
Младежки и спортен клуб на община Чорлу (МСКОЧ), Чорлу, Турция
Младежкият и спортен клуб на община Чорлу е организация с нестопанска цел, основана през 2006 г. Клубът се управлява от съвет на директорите, състоящ се от 7 членове и председател.
В него има над 700 аматьори и професионални спортисти в 13 спортни дисциплини – баскетбол, волейбол, плуване, борба, кик бокс, тенис, тенис на маса, танци. 23 професионални треньори, вкл. в клуба са записани професионални младежки треньори. Клубът като такъв има най-голям брой активни трениращи баскетболисти и волейболисти в Турция. През 2018 г. отборите по баскетбол и волейбол станаха регионални шампиони. През 2014 г. в клуба беше организиран турнир по boccia, финансиран от община Чорлу, за да подпомогне социализацията на хората с увреждания. Клубът работи с помощта на 45 доброволци.
МСКОЧ придава голямо значение на тренировъчните съоръжения и тяхната правилна експлоатация и поддръжка, за да осигури и подкрепи безопасното обучение на играчите.
МСКОЧ разполага с отлична спортна инфраструктура и модерни спортни съоръжения – Полуолимпийски комплекс от басейни, работещ от 2016 г., Общинският стадион Чорлу, закрита спортна зала, Тенис комплекс и Текирдаг – Чорлу Мултиспорт Комплекс – най-голямата закрита спортна зала в административна област Тракия, одобрена от FIBA, с капацитет за сядане 2500 души.
Клубът определя като основни цели:
- Насърчаване на ролята на спорта и прилагане на добри практики в спорта и физическото възпитание.
- Дейности за откриване на нови талантливи деца и младежи чрез ежегодната организация на национален турнир за деца по баскетбол и волейбол.
- Интегриране на младите хора в неравностойно положение в спортните дейности.
- Партньорство между спортни клубове в региона и на национално и международно ниво.
- Развитие на двустранни отношения с институции, публични власти, местни общности, неправителствени организации.
- Развитие на сътрудничество с организации в областта на професионалната подкрепа в спортната психология.